Challenge Dancing
Webmaster

Day & Time

Level

Location

Contact

Caller

30 May
19.00-21.30

C1-C1-C2
Mölnlycke
Blåbärskullen
Western Airport
Blåbärskullen
Tommy Landin 0705-49 08 00
Thomas Bernhed
13 June
19.00-21.30

C1-C1-C2
Mölnlycke
Blåbärskullen
Western Airport
Blåbärskullen
Tommy Landin 0705-49 08 00
Thomas Bernhed
25-26 June
14.00-20.00
11.00-15.00

 B-M-P-A1
A2-C1
Stenungsund
Råön
Bygdegillets Squaredancers Stenungsund
Midsommardans

Johanna
070-977 83 37
Mathias Alfredsson
Martin Jansson
Thomas Bernhed (Sun)
26 June-2 July
 C1-C2-C3A
Åmål Rocky Mountain Squaredancers
Multi-Workshop

Yvonne och Björn Arén
070-65 595 65
Flyer
Thomas Bernhed
Jesper Wilhelmsson
16-20 July
C1-C2-C3B
Denmark
Tranum
 
Penguins
Summerdance 2016

Arne Pedersen
Flyer
Ross Howell
Sandie Bryant
Darryl Lipscomb
18 July
19.00-21.30

C1-C1-C2
Mölnlycke
Blåbärskullen
Western Airport
Blåbärskullen
Tommy Landin 0705-49 08 00
Thomas Bernhed
20-24 July
C2-C3A-C3B
Denmark
Tranum
 
Penguins
Summerdance 2016

Arne Pedersen
Flyer
Ross Howell
Sandie Bryant
Darryl Lipscomb
1 August
19.00-21.30

C1-C1-C2
Mölnlycke
Blåbärskullen
Western Airport
Blåbärskullen
Tommy Landin 0705-49 08 00
Thomas Bernhed
14-19 August
 C2
Ulricehamn
Skottegårdens Camping
Gert Carlsson 0708-859878
Flyer sv Flyer eng
Bronc Wise
21-26 August
 C3A
Ulricehamn
Skottegårdens Camping
Gert Carlsson 0708-859878
Flyer sv Flyer eng
Bronc Wise
28 August
11.00-17.00

C2
 
Västerås
TBD
Västerås Square Dance Club
C2 Intensiv kurs
Björn Eskilsson
070- 493 08 67
Jesper Wilhelmsson
18 September
11.0-15.00

C1
Mölnlycke
Kulturhuset
 
Pingvinerna
Workshop
Mats Björkman 0739-04 11 70
Flyer
Mats Björkman
Thomas Bernhed
23-25 September
18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-15.00

C1-C2-C3A-C3B
 
Ålborg
Byplanvejens Skole
Diamond Square Dance Club
13th Challenge Dance
Mona Fagerberg
+45 25 60 16 58
Vic Ceder
Ian McConnell
Björn Andersson
7-10 October
19.00-22.00
10.00-13.00
14.30-17.30
18.00-21.00
11.00-14.00
15.00-18.00
9.30-16.00

A2
C3A
C2
C1
C2
C3B
C3B
Stockholm
Fruängsgården (Fri-Sat)



Axelbergs Servicehus (Sun) OBS!
Segersjö Folkets Hus, Tumba (Mon)
Motiv8´s
Oktoberfestivalen

Arne Gustavsson 0704-228 227
Todd Fellegy
16 October
11.00-17.00

C2
 
Västerås
TBD
Västerås Square Dance Club
C2 Intensiv kurs
Björn Eskilsson
070- 493 08 67
Jesper Wilhelmsson
23 October
11.0-15.00

C3A
Göteborg
Hemvärnsgården
 
Pingvinerna
Workshop
Mats Björkman 0739-04 11 70
Flyer
Thomas Bernhed
5-6 November
12.00-19.00
10.00-15.00

C3B
 
Göteborg

 
Thomas Bernhed 031-325 00 89
Please register
Thomas Bernhed
13 November
10.30-17.00

C2
 
Arboga
IOGT-Lokalen, Storgatan 10
 
Riverbend´s Square Dancers
C2 Intensiv kurs
Stefan Flink 070- 307 83 37
Jesper Wilhelmsson
19 November
10.00-14.00
15.00-19.00

C1
C2
 
Bålsta
Skeppet, Kalmarvägen 3
 
Bålsta Square Dancers
C1 & C2 Dansträning
Lars Wahlund 072- 748 21 40
Register before 11 nov
Flyer
Anders Blom
26-27 November
11.00-14.00
15.00-18.00
10.00-13.00
14.00-17.00

C1
C2
C3A
C3B
Stockholm
Fruängsgården
Motiv8´s
Novemberdans
Arne Gustavsson 0704-228 227
Jesper Wilhelmsson
26-27 November
12.00-18.00
10.00-14.30

C1
C2
Göteborg
Hemvärnsgården
 
Pingvinerna
Novemberdans
Mats Björkman 0739-04 11 70
Flyer
Thomas Bernhed
2-4 December
18.00-21.00
13.00-20.30
10.00-15.30

C3B
Stockholm
Axelsbergs Servicehus
Jane Lindstedt 070-570 10 90 Thomas Bernhed
2017
6-8 January
12.00-18.00
11.00-14.00
15.00-18.00
10.00-14.30

C1
C2
C3A
C3B
Göteborg
Hemvärnsgården
 
Pingvinerna
13-Dansen
Mats Björkman 0739-04 11 70
Flyer
Thomas Bernhed
14-15 January
13.00-16.00
17.00-20.00
10.00-16.00

C3A
C2
C3B
Stockholm
Fruängsgården
Motiv8´s
Januarydance

Arne Gustavsson 0704-228 227
Thomas Bernhed
3-6 February
19.00-22.00
10.00-13.00
14.30-17.30
18.00-21.00
11.00-14.00
15.00-18.00
9.30-16.00

A2
C3A
C2
C1
C2
C3B
C3B
Stockholm
Fruängsgården





Segersjö Folkets Hus, Tumba
Motiv8´s
Februarifestivalen

Arne Gustavsson 0704-228 227
Vic Ceder
11-12 February
Göteborg Pingvinerna
Mats Björkman
 
10-12 March
19.00-22.00
12.00-20.00
11.00-15.30

B40-A2
B40-C1
B40-C3A
Mölnlycke
Djupedalsskolan
Western Airport
28:e Western-Festivalen
Tommy Landin 0705-49 08 00
Vic Ceder
Ross Howell
Thomas Bernhed
Svante Jordeskog
Reine Storberg
13 March
10.00-13.00
14.00-17.00

C3B
C3A
Göteborg
Hemvärnsgården
 
Pingvinerna
Bonus Dansen
Mats Björkman
Flyer
Ross Howell
7 April
19.00-22.00

P-A1-P-A2
Lerum
Dergårdsgymnasiet
Lerum SD
Thommy Ahlborg 070-635 89 40
Ross Howell
David Heffron
Thomas Bernhed
8-9 April
11.00-21.00
9.00-15.00

C1-C2-C3A-C3B
Lerum
Dergårdsgymnasiet
Pingvinerna
18:th SNCC
Christer Pernblad 031-52 43 17
Ross Howell
David Heffron
Thomas Bernhed
15-23 July
 
Denmark
Tranum
 
Penguins
Summerdance 2017

Arne Pedersen
 
22-24 September
18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-15.00

C1-C2-C3A-C3B
 
Ålborg
Byplanvejens Skole
Diamond Square Dance Club
14th Challenge Dance
Mona Fagerberg
+45 25 60 16 58
TBA
Ian McConnell
Björn Andersson
6-9 October
19.00-22.00
10.00-13.00
14.30-17.30
18.00-21.00
11.00-14.00
15.00-18.00
9.30-16.00

A2
C3A
C2
C1
C2
C3B
C3B
Stockholm
Fruängsgården





Segersjö Folkets Hus, Tumba
Motiv8´s
Februarifestivalen

Arne Gustavsson 0704-228 227
Sue Curtis
2018
2-5 February
19.00-22.00
10.00-13.00
14.30-17.30
18.00-21.00
11.00-14.00
15.00-18.00
9.30-16.00

A2
C3A
C2
C1
C2
C3B
C3B
Stockholm
Fruängsgården





Segersjö Folkets Hus, Tumba
Motiv8´s
Februarifestivalen

Arne Gustavsson 0704-228 227
Kiyoshi Kikuchi
6 April
19.00-22.00

P-A1-P-A2
Lerum
Dergårdsgymnasiet
Lerum SD
Thommy Ahlborg 070-635 89 40
Ross Howell
David Heffron
Thomas Bernhed
7-8 April
11.00-21.00
9.00-15.00

C1-C2-C3A-C3B
Lerum
Dergårdsgymnasiet
Pingvinerna
19:th SNCC
Christer Pernblad 031-52 43 17
Ross Howell
David Heffron
Thomas Bernhed
21-23 September
18.00-22.00
13.00-21.00
10.00-15.00

C1-C2-C3A-C3B
 
Ålborg
Byplanvejens Skole
Diamond Square Dance Club
15th Challenge Dance
Mona Fagerberg
+45 25 60 16 58
TBA
Ian McConnell
Björn Andersson
2019
3-7 July
P-C4
Germany
Percolators
IPAC
Steffen Mauring +491725321803